מרכז ספיר ו'רשות הרבים' בירושלים חברו להקמת 'המנבטה: חממה ליזמוּת חברתית – יהודית – ישראלית'. המנבטה מבקשת לתת מענה לאתגרים חברתיים ותרבותיים בירושלים דרך טיפוח הדור הבא של תחום ההתחדשות היהודית ובאמצעות יצירת קהילת יזמיות ויזמים, אשר תקבל הכשרה וליווי בפיתוח יוזמות התחדשות יהודית המותאמות לצרכי העיר, ואשר תצמח בתוך ובשותפות בין הארגונים הפועלים בתחום. כל זאת מתוך שאיפה ליצור שדה חדש של מיזמים יהודיים – ישראליים המותאמים לחברה הישראלית בכלל ולירושלים בפרט.

למנבטה התקבלו תשעה מיזמים של ארגונים או יזמים פרטיים שחברו לארגונים קיימים, אשר מבקשים להקים יוזמה קהילתית, תכנית ההכשרה תוכננה ל- 10 מפגשים, ובמקביל כל אחד מהמיזמים קיבל מנטור/ית לליווי מקצועי והנחיה אישית.

מטרות

 1. טיפוח יזמים חברתיים ליצירת תכניות חדשניות בתחום התרבות היהודית ישראלית
 2. עידוד דרכים חדשניות לעיסוק בשאלות של תרבות היהודית -ישראלית.
 3. יצירת קהילת יזמים פעילה ומקורית שתוביל את תחום ההתחדשות היהודית בירושלים לשלב הבא.

קהל היעד

 1. יזמים וארגונים ירושלמים
 2. קהילות ויחידים בירושלים

תוצרים מצופים

המשתתפים מתחילים את המנבטה עם רעיון למיזם ובמהלכו מצופים לפתח אותו, להתחיל בהתנסות, למצוא שותפים ומימון ולצאת לדרך.

המיזמים שפותחו

 1. 'וצמחת בחגיך', יזם – מורן פלד: בית מדרש להתפתחות אישית בהשראת חגי ישראל, שמיועד למבוגרים, אנשי חינוך, המבקש להשתמש בחגי ישראל כבסיס לצמיחה אישית וקהילתית. חיבורים: קרן תל"י.
 2. 'הזרם', יזם – אורן וינטראוב: פלטפורמה ליצירת מפגשים ואירועים מגוונים באוריינטציה קהילתית ברחבי העיר, לצעירים ולסטודנטים מתוך רצון לחבר אותם לעיר ולעודד אותם לעשייה אקטיבית קהילתית.
  חיבורים:
  עמותת 'טנא ירושלמי'.
 3. בית מדרש העוסק בצניעות וסוגיות מגדר, יזמת – תניה רגב: מטרת המיזם היא לקיים שיח לאנשי חינוך בחמ"ד ואח"כ גם בקבוצות מעורבות, עם נשות חינוך מהחינוך הממלכתי סביב יהדות ומגדר, בדגש על צניעות והיחס לגוף. כרגע מתוכנן בית מדרש לצוותי בתי ספר ובית מדרש למנהלי/ות מסגרות חמ"ד וממלכתי.
 4. עלייה לרגל ירוקה, יזמת- מירב פישמן: יצירת מודל של 'עליה לרגל' לירושלים ששמה דגש על החיבור בין אתרי המורשת העתיקים לבין הכרות עם ההיבטים החברתיים, כלכליים ואקולוגיים של העיר.
  חיבורים:
  יזמים.ות שותפים.ות.
 5. 'זוהי כתובתכם', יזמת – נטלי דהרי בן נמר: בנייה של אתר ייעודי שייתן לזוגות המעוניינים להינשא מגוון של אפשרויות לקיום הטקס וינכיח את הנוסחים השונים של כתובות, טקסים ומסמכים בעלי תוקף הילכתי נוספים, במרחב הווירטואלי, ויאפשר לזוגות לבחור ולעצב לעצמם את כתובתם מתוך המורשת מחד וערכיהם מאידך.
 6. 'נביעה', יזם -אביעד בלום: חיבור בין גוף לנפש באמצעות לימוד, יצירה ומפגש קהילתי. המיזם פועל בשני מימדים: מתחם סדנאות בירושלים שישלב בתוכו תחומים של מדיטציה, דמיון, ריקוד ושיעורים ששואבים מהמקורות, ושיעודד יצירה של חיבורים בין המשתתפים, ובנוסף, פסטיבלים יהודיים- רוחניים- אומנותיים. בשל הקורונה המיזם הוקפא.
 7. הצמחת יצירה אמנותית השואבת מספר הזוהר ומתורת הסוד, יזם – טל בן דוב: חיבור מתבקש בין עולם הזוהר לעולם היצירה, המיועד לאוהבי ספר הזהר, לאמנים וליוצרים. הרעיון ייושם באחת הדרכים הבאות: בית מדרש יוצר \ חממת יצירה זוהרית \ תערוכות או הופעות.
  חיבורים: עמותת 'זוהר חי'.
 8. 'לעבור את המסך', יזמים – שעיה פורסטנברג ויצחק סברדלוב: מפגש בין עולמות של בני ובנות נוער יוצאי ברה"מ לשעבר ואתיופיה, תוך כדי יצירת סרטים משותפים המבוססים על סיפורים אישיים, משפחתיים וחברתיים. המיזם יעסוק בסוגיות היסוד של חווית ההגירה ובגיבוש הזהות מתוך מפגש עם האחר.
  חיבורים:
  מינהל קהילתי יובלים, מלי"ץ, גשר , שכונ"צ.
 9. בית מדרש וירטואלי, יזמת – נועה טל: לימוד מונחה דרך אתר ייעודי על קהילתיות ושייכות באמצעות טקסטים מהתרבות העברית החדשה המיועד למנהלים ולרכזים חינוכיים ממרכזים קהילתיים בירושלים, בישראל וברחבי העולם. המיזם מקווה להעניק למשתתפים כלים לעבודה קהילתית וחיזוק של תחושת השייכות (הקהילתית והלאומית) והבנת חשיבותה.
  חיבורים:
  JCC עולמי וארגונים נוספים חברי רשות הרבים.