אלפי שיחות ודיאלוגים בין חכמי המאות הראשונות לספירה יצרו בסופו של דבר את התלמוד המוכר לנו, ספר היסוד ממנו צמח 'ארון הספרים היהודי'.

סדרת "סיפורים מהאגדות", אותה יזם מרכז ספיר,  מבקשת לעשות תנועה הפוכה, מן הסיפורים שבכתב אל השיחה והדיאלוג. 

הסופר חיים באר נפגש לשיחה ודיאלוג עם נשי ואנשי רוח והגות בחברה הישראלית, לכל מפגש נבחרו אגדות תלמודיות שעוסקות בנושא מהותי לחיינו במאה ה- 21, ומתוך הסיפור הכתוב, צומח דיאלוג עכשווי ומפתיע, שמזמין את הצופים להצטרף לשיח הרב-דורי המתמשך.

הסדרה הפכה גם לפודקאסט, מוזמנים להאזין, לחיצה על אייקון מובילה לפלטפורמת האזנות המועדפת עליכם.

חיים באר פוגש את אבירמה גולן

מערכת היחסים בין הורים לילדיהם היא מערכת יחסים מרתקת, מורכבת ולא נגמרת. בהשראת סיפורים תלמודיים על הורים וילדיהם (הגדולים) משוחחים חיים באר והסופרת והמתרגמת אבירמה גולן על מערכת היחסים הבסיסית והמורכבת הזו. השיחה האישית, המשולבת בידע, חכמה וניסיון חיים , מציעה מבט התפתחותי רחב על דינמיקת היחסים המשתנה לאורך שלבי החיים, מנקודות מבט הוריות וילדיות.

חיים באר פוגש את הרב מנחם הכהן

בימים של סערות ומחלוקות קשות בחברה הישראלית, מפגש חדש בסדרת 'סיפורים מהאגדות': הסופר חיים באר משוחח עם הרב מנחם הכהן, רב תנועת המושבים ונשיא מרכז ספיר, על גישות לחיים ומחלוקות ביניהן. על ההבדל העמוק בין בית שמאי לבית הלל, בין תפיסת עולם פסימית על גורלו של האדם בעולם – כשיטת בית שמאי לבין תפיסת עולם אופטימית על כוחו של אדם לתקן, להגשים ולשנות בעולם – כשיטת בית הלל.

חיים באר פוגש את תמר וייס גבאי

הסופר חיים באר משוחח עם הסופרת תמר וייס גבאי, על סיפורי חוני המעגל - על שליטה, הרפיה והבנה שאנחנו חלק משרשרת דורות מתמשכת, שמעניקה משמעות אמיתית לקיומנו.

חיים באר פוגש את דינה זילבר

הסופר חיים באר משוחח עם עו"ד דינה זילבר על היכולת למצוא איזון בין לימוד התורה לבין המשפחה, ובין השאיפה לרוחניות וקרבת אלוהים לבין חיי היומיום של בני משפחתם. מה קורה כשהאיזון בין היחד הזוגי לבין הצורך הרוחני (או הכלכלי) האישי משתבש ומי משלם את המחיר?

חיים באר פוגש את ד"ר גילי (מבצרי) זיוון

הסופר חיים באר משוחח עם ד"ר גילי (מבצרי) זיוון על דרמות המתחוללות בין מורים לתלמידים, כאשר הבדלים באמונות, תפיסות עולם, מגדר או מראה, יוצרים קונפליקטים שמאירים באור אנושי ושביר הן את המורים והן את התלמידים. שיחה שעוסקת בחכמי התלמוד, אך נוגעת גם למורים ולתלמידים של ימינו.

חיים באר פוגש את אורית גידלי

הסופר חיים באר והמשוררת אורית גידלי בדיאלוג ובלימוד על הקשר בין אדם לאלוהים ועל השאלה האם ניתן לנהל משא ומתן עם אלוהים?
מה כוחה של השתיקה, מה מקומן של המילים וכיצד הפרשנות של חז"ל מסייעת (או לא) במשא ומתן שכזה?

חיים באר פוגש את עמיחי חסון

הסופר חיים באר והמשורר עמיחי חסון בשיחה ולימוד על מערכת היחסים בין אדם לאלוהים כפי שתיארו אותה חז"ל - מי זקוק למי במערכת היחסים, איזה אלוהים מתגלה בדברי חז"ל ומה תפקידה של הפרשנות בעת העתיקה ובימינו, במערכת היחסים המסעירה הזאת?

חיים באר פוגש את נעה מנהיים

הסופר חיים באר בשיחה עם המסאית והעורכת נעה מנהיים על העולם הבא, כפי שהוא משתקף במחשבת חז"ל ובעיניהם. האם החיים בעולם הזה הם פרוזדור לעולם הבא, הטוב והחשוב יותר, או שמא החיים בעולם הזה הם העיקר ומה שחשוב זה מה שקורה כאן ועכשיו? ואיך בדיוק נראה העולם ההוא?

חיים באר פוגש את הרבה תמר גור קראוזה

הסופר חיים באר והרבה תמר גור קראוזה בדיאלוג מרגש על התנגשות בין אמת לאהבה בשעות קריטיות בחיים, ברגעים שאין להם תחליף. מה קורה כשמחלוקת מביאה לריחוק ולכאב? האם ניתן או רצוי לוותר על 'האמת' רגע לפני הפרידה הסופית? או אולי דווקא העמידה על דעתך היא הדרך הראויה?

חיים באר פוגש את נועה שרקג'י

הסופר חיים באר בשיחה עם המשוררת נועה שקרג׳י על תפיסת היופי והכיעור במקורות החז"ליים ובימינו; מה המשמעות של הערצת היופי ותיאורי היופי החז"לי, מה הקשר בין יופי חיצוני ליופי פנימי והאם הזדקנות פוגעת ביופי או דווקא מוסיפה יופי?

חיים באר פוגש את ד"ר תמר אלרם

הסופר חיים באר וד״ר תמר אלרם, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים, לומדים ומשוחחים על אומץ, חוכמה ותעוזה נשית בשני סיפורים תלמודיים בהם נשים אמיצות וחזקות פוגשות בגברים בעלי עמדה וכוח, ומפגינות מחשבה מקורית ובטחון עצמי מרשימים.
שיחה על סקרנות, אומץ והמעשה הנכון, ועל היכולת לפעול בהצלחה בעולם של גברים.

חיים באר פוגש את גַיִל הראבן

הסופר חיים באר והסופרת גַיִל הראבן בלימוד ושיחה, לא על רבי יהודה הנשיא אלא על... שפחתו.
איך אישה ללא מעמד או שם, 'עושה בית ספר' לתלמידי החכמים הגדולים ביותר? מה היתרון של החיבור לחיי היומיום הפשוטים ואולי אפילו עלובים? ואיזו ביקורת טמונה ב'סיפורה של שפחה' על עולמם של מי שיושבים במגדל השן?

חיים באר פוגש את פרופ' חיים וייס

האם חלומות חוזים את העתיד או שמא הם משקפים את עולמו הפנימי של החולם? האם לחלום יש פירוש אחד נכון או כמה אפשריים? האם פתרון החלום יכול להשפיע על המציאות? הסופר חיים באר ופרופ' חיים וייס דנים בשאלות אלה, על משמעותם של חלומות ופתרונם בימים קדומים ובימינו.

חיים באר פוגש את הרב שי זרחי

והארץ היתה תוהו ובוהו...
הסופר חיים באר משוחח עם הרב שי זרחי על התהום המאיימת הנמצאת בתשתיתו של הר הבית, ועל השיטה שגילה דוד המלך לשמור שתמשיך להזין את העולם, ולא להציף או לייבש אותו.
שיחה על תהומות ועל שירי מעלות שיוצרים קדושה, איזונים וחיים.

חיים באר פוגש את ד"ר רני יגר

הסופר חיים באר וד"ר רני יגר משוחחים על האפשרות ליצור עולם בלי רוע או פיתויים. הלימוד המשותף מעלה תובנות מפתיעות על ההתמודדות עם יצר הרע, המחיר של חיים בלעדיו, ועל הכאב והיופי הקיימים בחלקים פחות מחמיאים בנפש האדם.
שיחה על אריות, יצרים ו... קודש הקודשים.