אלפי שיחות ודיאלוגים בין חכמי המאות הראשונות לספירה יצרו בסופו של דבר את התלמוד המוכר לנו, ספר היסוד ממנו צמח 'ארון הספרים היהודי'.

סדרת "סיפורים מהאגדות", אותה יזם מרכז ספיר,  מבקשת לעשות תנועה הפוכה, מן הסיפורים שבכתב אל השיחה והדיאלוג. 

הסופר חיים באר נפגש לשיחה ודיאלוג עם נשי ואנשי רוח והגות בחברה הישראלית, לכל מפגש נבחרו אגדות תלמודיות שעוסקות בנושא מהותי לחיינו במאה ה- 21, ומתוך הסיפור הכתוב, צומח דיאלוג עכשווי ומפתיע, שמזמין את הצופים להצטרף לשיח הרב-דורי המתמשך.

חיים באר פוגש את אבירמה גולן

מערכת היחסים בין הורים לילדיהם היא מערכת יחסים מרתקת, מורכבת ולא נגמרת. בהשראת סיפורים תלמודיים על הורים וילדיהם (הגדולים) משוחחים חיים באר והסופרת והמתרגמת אבירמה גולן על מערכת היחסים הבסיסית והמורכבת הזו. השיחה האישית, המשולבת בידע, חכמה וניסיון חיים , מציעה מבט התפתחותי רחב על דינמיקת היחסים המשתנה לאורך שלבי החיים, מנקודות מבט הוריות וילדיות.

חיים באר פוגש את עמיחי חסון

בהשראת סיפור תלמודי ומימרות חכמים, הסופר חיים באר והמשורר, עמיחי חסון משוחחים על היחסים המורכבים בין אלוהים ואדם. מה טיב היחסים בין אלוהים ואדם בעיני חז"ל? מי זקוק למי? איך מתקיים דיאלוג בין אלוהים לבני האדם. ומה תפקידו של לימוד התורה.

חיים באר פוגש את דינה זילבר

מפגש שלישי בסדרת 'סיפורים מהאגדות', והפעם הסופר חיים באר משוחח עם עו"ד דינה זילבר על היחסים המורכבים בין בני זוג, ובמיוחד בין תלמידי חכמים, נשותיהם והתורה.
דיאלוג ספרותי, משפטי ואנושי מאוד, על נקודות המבט השונות והמתנגשות בזוגיות התלמודית ובזוגיות עכשווית.

חיים באר פוגש את הרב מנחם הכהן

בימים של סערות ומחלוקות קשות בחברה הישראלית, מפגש חדש בסדרת 'סיפורים מהאגדות': הסופר חיים באר משוחח עם הרב מנחם הכהן, רב תנועת המושבים ונשיא מרכז ספיר, על גישות לחיים ומחלוקות ביניהן. על ההבדל העמוק בין בית שמאי לבית הלל, בין תפיסת עולם פסימית על גורלו של האדם בעולם – כשיטת בית שמאי לבין תפיסת עולם אופטימית על כוחו של אדם לתקן, להגשים ולשנות בעולם – כשיטת בית הלל.

חיים באר פוגש את גילי (מבצרי) זיוון

לימוד תורה הנמצא במרכזה של התרבות היהודית ומשמש גם כנקודת מחלוקת גדולה בימינו, הוא זירה של מפגש אנושי מורכב, בה תמיד נשאלת השאלה מי רשאי ללמוד ומי לא, וחומר הלימוד הוא רק חלק קטן מהדינמיקה המתרחשת בין מורה לתלמידיו. במפגש נוסף בסדרת 'סיפורים מהאגדות' משוחח הסופר חיים באר עם ד"ר גילי (מבצרי) זיוון על הדרמה המתחוללת בין מורה לתלמיד שנובעת מהבדלים באמונה, במראה או במגדר. שיחה על חכמי התלמוד ועלינו.

חיים באר פוגש את תמר וויס גבאי

בני אדם שואפים כל חייהם לשלוט במציאות ובעולם ולנהל אותם, ממש כמו חוני המעגל, שנעמד במרכז ה'עוגה' וביקש שירד גשם - כאן ועכשיו. במפגש חדש בסדרת 'סיפורים מהאגדות' משוחח הסופר חיים באר עם הסופרת תמר וויס גבאי על מה שניתן ללמוד מסיפוריו של חוני המעגל - על כך שדווקא הרפיה והבנה שאנחנו חלק משרשרת דורות מתמשכת, חלק מזרימה והשתנות של הקיום, היא המעניקה טעם ומשמעות לקיומנו, בעוד שניסיון להיות 'בעלי הבית' או לחזות את העתיד ולשלוט בו, רק מחלישים ומערערים את הקיום האנושי.

חיים באר פוגש את אורית גידלי

דורות על דורות מנהלים בני אדם משא ומתן עם האלוהים; על פשר, על החיים ועל המוות. במפגש זה בסדרת 'סיפורים מהאגדות' משוחחים הסופר חיים באר והמשוררת אורית גידלי על משא ומתן עם אלוהים. האם מו"מ שכזה אפשרי? מה כוחן של המילים, מה כוחה של הפרשנות בניסיון לקיים דיאלוג? מה כוחו של הסיפור ומה חלקה של השתיקה? דרך שני מדרשים מרגשים מתבררים יופיו וכשלונו של משא ומתן בין שמיים לארץ.